W dniach 27-30 sierpnia w Poznaniu odbyła się ogólnopolska konferencja terenowa Komisji Genezy, Klasyfikacji i Kartografii Gleb Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego pt. "Problematyka systematyki gleb Polski", pod patronatem mgr inż. Ryszarda Standio – Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
Celem konferencji było zapoznanie uczestników z klasyfikacją i identyfikacją gleb obejmujących nowo wydzielone rzędy w Systematyce Gleb Polski ( PTG 2011), zwłaszcza gleby płowoziemne i vertisole.
"Problematyka systematyki gleb Polski” – to sformułowanie ogólne, ale dotyczące także szerszej dyskusji nad systematyką gleb, szczególnie nowo wprowadzonych do niej w randze rzędu: gleb płowych, vertisoli czy gleb organicznych. W trakcie niniejszej konferencji chcieliśmy przedyskutować zagadnienia dotyczące identyfikacji i klasyfikacji gleb płowoziemnych i vertisoli.
Ze względu na to, że geograficznie znajdujemy się w strefie gleb płowych, które w naszym kraju zajmują powierzchnię około 40 % całego obszaru gleb, dlatego przedyskutowanie genezy, klasyfikacji i kartografii tych gleb ma duże znaczenie. W trakcie ww. konferencji pragneliśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na klasyfikację i identyfikację gleb, a w mniejszym stopniu na ich genezę i kartografię. Pomimo, że rzeczywista klasyfikacja i identyfikacja gleb może być w pełni zweryfikowana w procesie ich kartografii, to wstępna dyskusja terenowa przy wybranych pedonach wnosi zawsze wiele cennych uwag.
Vertisole są glebami specyficznymi, tworzącymi się z ilastych materiałów macierzystych, występujących najczęściej w Polsce płatowo w postaci spiętrzonych moren „wyciśnięcia”. Nie są to gleby strefowe, ale nie zostały one do tej pory szczegółowo opisane w zbiorze gleb Polski. Gleby te jednakże występują w wielu regionach Polski, chociaż wydaje się, że nie tworzą większych powierzchni. Występują one w niewielkich enklawach w okolicach Gniewu, Reszla, Osieka nad Notecią, Poznania i innych regionach Ze względu na to, że dopiero w ostatnim wydaniu Systematyki gleb Polski (Polski) wprowadzono vertisole w randze rzędu i wydzielono trzy typy, wydaje się niezwykle ciekawym zaprezentowanie ich szerszemu gronu gleboznawców.
Wyżej wspomniane gleby występują na obszarze pojezierzy: poznańskiego i krajeńskiego.
Organizatorami konferencji byli: Polskie Towarzystwo Gleboznawcze, Komisja Genezy Klasyfikacji i Kartografii Gleb, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Gleboznawstwa i Rekultywacji, Zakład Siedliskoznawstwa Leśnego, Rolniczo-Sadownicze Gospodarstwo Przybroda, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Nadleśnictwo Kaczory, Polskie Towarzystwo Leśne, Oddział Nadnotecki
![]() |
![]() |
![]() |
W konferencji wzięło udział 35 osób